EVCİL FİLM FESTİVALİ

Evcil Film Festivali, Moving Image Lab adlı daha geniş çaplı ve halen devam etmekte olan bir projenin bir parçasıdır. MIL, film izleme ortamlarını geliştirme amacıyla çok çeşitli deneysel etkinlikler araştırmakta ve yaratmaktadır. MIL ilk kez Boston, ABD’de 2010 yılının Mart ayında SPACE tarafından hayata geçirilmiştir. Uluslararası bir sanat işbirliği olan SPACE, bir arada var olma görüşü üzerinde odaklanan interaktif multimedya sanat eserlerini kullanarak insanları bir araya getirmek için çok çeşitli çalışmalara imza atmaktadır. 

The Domesticated Film Festival is part of a larger, ongoing project called the Moving Image Lab which investigates and creates experimental events which seek to improve film viewing atmospheres. The Moving Image Lab was started in Boston, USA in March 2010 by SPACE, an international communication art collaborative interested in bringing people together using interactive multimedia artwork centered on the notion of coexistence. 

Film izleme alışkanlıklarına, film ve seyirci ilişkilerine meydan okuyan ve bu yönde deneysel çalışmalar yapmaya devam eden SPACE, Moving Image Lab ekibi, Boston, Massachusets’teki faaliyetlerini önümüzdeki kış İstanbul’a taşıyor ve Evcil Film Festivali’nin birincisini Cihangir’de başlatıyor.

Challenging the film viewing habits, and the film-audience relation, SPACE, Moving Image Lab continues its experimental events, and now, after their Boston chapter, they are launching The Domesticated Film Festival in Istanbul’s Cihangir neighborhood this coming winter.

İki gün sürecek olan festivalde Cihangir mahallesi sakinleri, evlerinin apartmanlarının kapısını tanımadıkları ve tanışmaktan memnuniyet duyacakları filmseverelere açacaklar ve yetenekli Türk ve yabancı yönetmenlerin İstanbul konulu kısa filmlerini birlikte izleyecekler. Filmlerin sonunda bir MIL, Space temsilcisi ile birlikte tatlı ve umuyoruz ki hararetli bir film sohbetine dalacaklar.

In this two-day festival, the residents of Cihangir will be opening their doors to people they don’t know but those that they would pleased to know, and together they will be watching short films about Istanbul from many talented directors. At the end of the screenings, they will merge into a sweet and glowing discussions on these films, under the supervision of an MIL, SPACE representative.

Film ve seyircisi ilişkisinin yanında, seyircilerin film izleme deneyimi sırasında ve sonrasında birbirleriyle ilişkileri üzerinde de duran proje, bir film festivali olmanın ötesinde bir birliktelik hedefliyor.

The project emphasizes on the audience’s relationship among each other during and after the film viewing experience, as well as the film-audience relationship, and because of that it aims at a togetherness that is beyond just being a film festival.